The Los Angeles Asian Pacific Film Festival has conferred filmmaker awards beginning in 1995, when short films were recognized. The impact of short film and video on the growing Asian Pacific cinematic community was confirmed when, in 1998, the awards were named the King Hu Award (later the Festival Golden Reel Award) to recognize overall excellence in the short subject format; and the New Directors/New Visions Award in recognition of innovative and original use of cinematic language and vision. The New Directors/New Visions Award was augmented in 2004 to recognize the efforts of former Visual Communications Executive Director Linda Mabalot to nurture and develop emerging Asian Pacific filmmaking talents.
Beginning in 2004, after a five-year break, the Film Festival resumed handing out awards for feature-length film and video works. Recognizing the growing technical accomplishment and vision of our communities’ cinematic artists, the Festival in 2006 instituted Grand Jury and Special Jury Awards in both narrative and non-fiction feature-length film. Complementing these awards are the Festival Audience Awards recognizing the Festival audience’s favorites in both narrative and non-fiction; and Special Jury citations for excellence in Acting.

 

Here’s the complete list:

1995

Narrative Short
ASIAN STUDS NIGHTMARE Dir: Lawrence “Kip” Fulbeck

Documentary Short
THE TRAINED CHINESE TONGUE Dir: Laurie Wen

Honorable Mention, Narrative Short
MR. LEE Dir: Greg Pak

1998

King Hu Award
DOUBLE SOLITAIRE Dir: Corey Ohama

New Directors/New Visions Award
RED PERIL Dir: Khmasea Hoa Bristol

1999

Golden Reel Award
THE LAST SEVEN DAYS OF ANNIE ONG Dir: Derek Vertongen

New Directors/New Visions Award
ROSEWATER Dir: Kimi Takesue

Audience Award – Feature-Length Film
ROOTS IN THE SAND Dir: Jayasri M. Hart (Documentary)
FRESHMEN Dir: Tom Huang (Narrative)

2000

Golden Reel Award
TURBANS Dir: Erika Surat Andersen

New Directors/New Visions Award
IMAGINING PLACE Dir: Anita Wen-shin Chang

Audience Award – Feature-Length Film
CONSCIENCE AND THE CONSTITUTION Dir: Frank Abe (Documentary)

2001

Golden Reel Award
BODY AND SOUL Dir: Puntip Limrungroj

New Directors/New Visions Award
CUT CUT RECUT Dir: Sara Kealani Takahashi

2002

Golden Reel Award
BARRIER DEVICE Dir: Grace Lee

New Directors/New Visions Award
THE QUEST FOR LENGTH Dir: Gene Rhee

Honorable Mention
KITCHEN KATASTROPHE Dirs: Derrick Auyoung, Andrew Huang

2003

Golden Reel Award
THE ANNIVERSARY Dir: Ham Tran

New Directors/New Visions Award
THE ANNIVERSARY Dir: Ham Tran
REVOLVE Dir: Gene Sung

2004

Golden Reel Award
ETERNAL GAZE Dir: Sam Chen

Linda Mabalot New Directors/New Visions Award
PERFECTION Dir: Karen Lin
JESUS HENRY CHRIST Dir: Dennis Lee

Audience Award – Feature-Length Film
KEKA Dir: Enrique “Quark” Henares (Narrative)

2005

Golden Reel Award
SOPHIE Dir: Helen Hauyoung Lee

Linda Mabalot New Directors/New Visions Award
TAMA TU Dir: Taika Waititi

Audience Award – Feature-Length Film
TO YOU SWEETHEART, ALOHA Dirs: S. Leo Chiang, Mercedes Coats (Documentary)

2006

Golden Reel Award
MISSING Dir: Kit Hui

Linda Mabalot New Directors/New Visions Award
NEW YEAR Dir: Susan Tuan

Grand Jury Award – Feature-Length Film
THE MOTEL Dir: Michael Kang (Narrative)
THE QUEEN FROM VIRGINIA: THE JACKIE BONG WRIGHT STORY
Dir: David Ngo (Documentary)

Special Jury Award – Feature-Length Film
COLMA: THE MUSICAL Dir: Richard Wong (Narrative)
JOHN & JANE TOLL-FREE Dir: Ashim Ahluwalia (Documentary)

Audience Award – Feature-Length Film
ASIAN STORIES (BOOK 3) Dirs: Kris Chin, Ron Oda (Narrative)

2007

Golden Reel Award
THE BLOOD OF YINGZHOU DISTRICT Dir: Ruby Yang

Linda Mabalot New Directors/New Visions Award
PILGRIMAGE Dir: Tadashi Nakamura

Grand Jury Award – Feature-Length Film
THE REBEL Dir: Charlie Nguyen (Narrative)
THE CATS OF MIRIKITANI Dir: Linda Hattendorf (Documentary)

Special Jury Award – Feature-Length Film
BABY Dir: Juwan Chung (Narrative)
NA KAMALEI: THE MEN OF HULA Dir: Lisette Marie Flanary (Documentary)

Audience Award – Feature-Length Film
AMERICAN FUSION Dir: Frank Lin (Narrative)
NEW YEAR BABY Dir: Socheata Poeuv (Documentary)

Special Jury Citations – Acting
ESAI MORALES American Fusion
MEREDITH SCOTT LYNN Finishing the Game
DAVID HUYNH (Outstanding Newcomer) Baby

2008

Golden Reel Award
TAILOR MADE: CHINATOWN’S LAST TAILOR Dirs: Leonard Lee, Marsha Newbery

Golden Reel Award – Honorable Mention
THE POSTCARD Dir: Josh Kim

Linda Mabalot New Directors/New Visions Award
SWEAT Dir: Na Hong-jin

Grand Jury Award – Feature-Length Film
OCEAN OF PEARLS Dir: Sarab Neelam (Narrative)
OH, SAIGON Dir: Doan Hoang (Documentary)

Special Jury Awards – Feature-Length Film
ALWAYS BE BOYZ Dir: John Kwon (Narrative – Best First Feature)
OPTION 3 Dir: Richard Wong (Narrative – Technical Achievement: Richard Wong, H.P. Mendoza)
UP THE YANGTZE Dir: Yung Chang (Documentary)
LONG STORY SHORT Dir: Christine Choy (Documentary – Honorable Mention)

Audience Award – Feature-Length Film
OCEAN OF PEARLS Dir: Sarab Neelam (Narrative)
LONG STORY SHORT Dir: Christine Choy (Documentary)

Special Jury Citation – Outstanding Newcomer
JIMMY TSAI (Screenwriting; Acting) PING PONG PLAYA

2009

Golden Reel Award
A GREEN MOUNTAIN IN THE DRAWER Dir: Lee Hwa Jun

Linda Mabalot New Directors/New Visions Award
WET SEASON Dir: Michael Tay

Grand Jury Award – Feature-Length Film
CHILDREN OF INVENTION Dir: Tze Chun (Narrative)
WHATEVER IT TAKES Dir: Christopher Wong (Documentary)

Special Jury Awards – Feature-Length Film
THE REAL SHAOLIN Dir: Alexander Sebastien Lee (Documentary)
ALL ABOUT DAD Dir: Mark Tran (Narrative – Outstanding First Feature)
TREELESS MOUNTAIN Dir: So Yong Kim (Narrative – Outstanding Achievement, Directing)
WHITE ON RICE Dir: David Boyle (Outstanding Screenplay – David Boyle, Joel Clark)

Audience Award – Feature-Length Film
KARMA CALLING Dir: Sarba Das (Narrative)
WHATEVER IT TAKES Dir: Christopher Wong (Documentary)

Special Jury Citation – New Talents to Watch
MICHAEL CHEN CHILDREN OF INVENTION
CRYSTAL CHIU CHILDREN OF INVENTION
HEE YEON KIM TREELESS MOUNTAIN
SONG HEE KIM TREELESS MOUNTAIN
JUSTIN “BOB” KWONG WHITE ON RICE

2010

Golden Reel Award
BICYCLE (JITENSHA) Dir: Dean Yamada

Linda Mabalot New Directors/New Visions Award
TELEVISNU Dir: Prithi Gowda

Grand Jury Award – Feature-Length Film
THE TAQWACORES Dir: Eyad Zahra (Narrative)
LAST TRAIN HOME Dir: Lixin Fan (Documentary)

Call to Action Award
A VILLAGE CALLED VERSAILLES Dir: S. Leo Chiang

Audience Award – Feature-Length Film
THE TAQWACORES Dir: Eyad Zahra (Narrative)
A VILLAGE CALLED VERSAILLES Dir: S. Leo Chiang (Documentary)

Special Jury Awards – Feature-Length Documentary Film
DEANN BORSHAY LIEM IN THE MATTER OF CHA JUNG HEE (Best Director)
LIXIN FAN LAST TRAIN HOME (Cinematography)
VIVIEN HILLGROVE IN THE MATTER OF CHA JUNG HEE (Best Editing)

Special Jury Awards – Feature-Length Narrative Film
EYAD ZAHRA THE TAQWACORES (Best Director)
RAUL JOCSON SF STORIES (Best Screenplay)
KTOWN COWBOYS Dir.: Daniel Park (Best First Feature)
NAV MANN, BOBBY NADERI, DOMINIC RAINS, NOUREEN DEWULF THE
TAQWACORES (Best Ensemble Acting)

2011

Golden Reel Award
TEAMWORK Dir: Hong Seo Yun

Linda Mabalot New Directors/New Visions Award
FIRECRACKER (Fatakra) Dir: Soham Mehta

Grand Jury Award – Feature-Length Film
LIVING IN SEDUCED CIRCUMSTANCES Dir: Ian Gamazon (Narrative)
THE HOUSE OF SUH Dir: Iris K. Shim (Documentary)

Special Jury Award: Human Rights
FINDING FACE Dir: Skye Fitzgerald, Patti Duncan
Special Jury Award: Breakout Performance (Acting)
RYAN GREER ONE KINE DAY

Audience Award – Feature-Length Film
RAKENROL Dir: Quark Henares (Narrative)
AMONG B-BOYS Dir: Christopher Woon (Documentary)

Special Jury Awards – Feature-Length Documentary Film
IRIS K. SHIM THE HOUSE OF SUH (Best Director)
JASON WOODFORD ONE BIG HAPA FAMILY (Cinematography)
JEFF CHIBA STEARNS ONE BIG HAPA FAMILY (Best Editing)

Special Jury Awards – Feature-Length Narrative Film
IAN GAMAZON LIVING IN SEDUCED CIRCUMSTANCES (Best Director)
STEPHANE GAUGER SAIGON ELECTRIC (Best Screenplay)
GAVIN KELLY WHERE THE ROAD MEETS THE SUN (Best Cinematography)
BANG BANG Dir.: Byron Q (Best First Feature)
ERIC MABIUS, FERNANDO NORIEGA, WILL YUN LEE, LUKE BRANDON FIELD WHERE THE ROAD MEETS THE SUN (Best Ensemble Acting)

2012

Golden Reel Award
NANI Dir: Justin Tipping

Linda Mabalot New Directors/New Visions Award
TSUYAKO Dir: Mitsuyo Miyazaki

Honorable Mention
THIEF Dir: Jay Chern

Grand Jury Award – Feature-Length Film
VALLEY OF SAINTS Dir: Musa Syeed (Narrative)
WHERE HEAVEN MEETS HELL Dir: Sasha Friedlander (Documentary)

Special Jury Award: Human Rights
GIVE UP TOMORROW Dir: Michael Collins; Prod: Marty Syjuco
Special Jury Award: Best Newcomer (Acting)
NICHOLE BLOOM MODEL MINORITY
KEVIN WU HANG LOOSE

Audience Award – Feature-Length Film
TWO SHADOWS Dir: Greg Cahill (Narrative)
GIVE UP TOMORROW Dir: Michael Collins; Prod: Marty Syjuco (Documentary)

Special Jury Awards – Feature-Length Documentary Film
DEBBIE LUM SEEKING ASIAN FEMALE (Best Director)
SASHA FRIEDLANDER and BAO NGUYEN WHERE HEAVEN MEETS HELL (Cinematography)
SUN SHAOGUANG CHINA HEAVYWEIGHT (Cinematography)

Special Jury Awards – Feature-Length Narrative Film
MUSA SYEED VALLEY OF SAINTS (Best Director)
LILY MARIYE MODEL MINORITY (Special Jury Mention – Outstanding Director)
H.P. MENDOZA YES, WE’RE OPEN (Best Screenplay)
JOHN MATYSIAK MODEL MINORITY and TWO SHADOWS (Best Cinematography)
SHANGHAI CALLING Dir.: Daniel Hsia (Best First Feature)
SUNG KANG, MONIQUE CURNEN, MICHELLE KRUSIEC, JOSHUA LEONARD, SANDY MARTIN SUNSET STORIES (Best Ensemble Acting)
DANTE BASCO PARADISE BROKEN and HANG LOOSE (Best Actor)

C3: PROJECT MARKET

Jury Award
SEEING RED Liselle Mei & Derek Nguyen

Honorable Mention
THE DOCTOR Musa Syeed & Nicholas Bruckman